Přeskočit na obsah

Na promlčení dluhu příliš nespoléhejte. Věřitelé si své pohledávky pečlivě hlídají

Drtivá většina věřitelů si pečlivě hlídá nesplacené pohledávky a k promlčení dluhu dochází zřídkakdy. Po jaké době dochází k promlčení pohledávky a co je dobré o promlčení vědět?

Nesplatili jste úvěr a věřitel vás dlouhou dobu nijak nevyzývá k úhradě dluhu? Nezaplatili jste v termínu za odebrané zboží a dodavatel po vás žádné peníze nežádá? I když výjimečně, i tyto situace mohou v běžném životě nastat. Pokud se v podobné situaci ocitnete, můžete k ní přistoupit dvěma způsoby. Pohledávku zaplatit nebo čekat na její promlčení. Z morálního pohledu je jednoznačně přijatelnější první možnost. Při brzké úhradě dluhu se navíc vyhnete případným soudním sporům a vysokým sančním poplatkům.

Co si představit pod promlčením

V obecné rovině je promlčení právní institut, při kterém dochází k oslabení určitého práva z důvodu uplynutí času. Tento čas se označuje jako promlčecí lhůta. V případě pohledávek je promlčecí lhůta stanovená zákonem, po které zaniká právní nárok na vymáhání pohledávky. Délka promlčecí lhůty se liší v závislosti na právním řádu dané země a druhu pohledávky.

Jak se promlčecí lhůta počítá?

Promlčecí lhůta začíná běžet od okamžiku, kdy právo na pohledávku vznikne nebo od okamžiku, kdy právo na pohledávku mohlo být uplatněno (například od data splatnosti nebo od data, kdy dlužník porušil smluvní podmínky). Pokud věřitel nepodnikne žádné kroky k vymáhání pohledávky během promlčecí lhůty, právní nárok na pohledávku zaniká. Délka promlčecí lhůty může být různá podle druhy pohledávek, jako jsou pohledávky z občanského práva, pohledávky ze smluvního vztahu, pohledávky z trestního činu nebo pohledávky vyplývající z daňového zákonodárství. V některých případech může být promlčecí lhůta prodloužena. K tomu dochází, například v situacích, kdy dlužník skrývá informace nebo kdy se jedná o pohledávky vůči nezletilým.

Zánik nároku na vymáhání pohledávky

Po uplynutí promlčecí doby právo na vymáhání dluhu zaniká, a to i přesto, že dlužník dluh formálně nezaplatil. To znamená, že věřitel již nemá právní nárok na vymáhání dluhu soudní cestou a dlužník nemusí dluh dobrovolně splatit. Je důležité si uvědomit, že promlčení pohledávky neznamená, že dlužník již nemůže dluh splatit. Pokud dlužník dobrovolně uzná dluh, je právně závazným způsobem zavázán k jeho zaplacení. Finanční tíseň pak mohou vyřešit i dodatečné příjmy. Pokuste se tedy poohlédnout po vhodném přivýdělku. Peníze navíc můžete rovněž získat prodejem nepotřebných věcí.

Podmínky pro promlčení dluhu

Podmínky pro promlčení dluhu se liší v závislosti na právním řádu dané země. Obecně platí několik hlavních podmínek, které mohou být v různých jurisdikcích upraveny odlišně.

  • Promlčecí lhůta – Je stanovena promlčecí lhůta, která musí uplynout od okamžiku, kdy právo na pohledávku vzniklo nebo mohlo být uplatněno. Promlčecí lhůta je obvykle vyjádřena v letech
  • Nepřerušení promlčecí lhůty – Během promlčecí lhůty nesmí dojít k jejímu přerušení. Přerušení promlčecí lhůty by znamenalo, že začíná běžet nová lhůta od počátku. Přerušení může nastat například v případě soudního řízení, písemného upomínání dlužníka nebo uznání dluhu dlužníkem.
  • Oznámení o existenci dluhu – V některých případech musí věřitel dlužníkovi oznámit existenci dluhu nebo uplatnit pohledávku vůči němu.
  • Zvláštní případy – V některých případech mohou být uplatněny zvláštní podmínky pro promlčení dluhu, například při skrytí pohledávky, nepřítomnosti dlužníka, nepřípustnosti vymáhání z důvodu nezletilosti atd. Tyto podmínky mohou promlčecí lhůtu prodloužit nebo umožnit její přerušení.

Vymáhání po uplynutí promlčecí doby

Pokud věřitel zažaluje dlužníka po uplynutí promlčecí lhůty, dlužník musí namítnout, že už je pohledávka promlčena. Soud pak vezme tuto námitku v úvahu a sdělí věřiteli, že pohledávka je již promlčena a nelze jí tak po dlužníkovi požadovat. Dlužník následně odchází od soudu bez dluhu. Pokud by dlužník k soudu nepřišel a nenamítnul, že je pohledávka promlčena, tak soud nárok věřiteli může přiznat a dlužník spadne do exekuce.

Vlastníte nemovitost? Poradíme Vám, jak se exekuci na nemovitost vyhnout.