Přeskočit na obsah

Jak efektivně vyjednávat s bankami, když vám hrozí ztráta domova

Pořídili jste si nemovitost na hypotéku a schází vám peníze na splátky hypotéky? V této situaci se vyplatí začít co nejdříve jednat s bankou a společně hledat možná řešení situace. Vyjednávání s bankou o podmínkách hypotéky je pro zachování domova klíčové. Poradíme, jak na to.

Hypotéka je dlouhodobý úvěr a její doba splatnosti obvykle přesahuje dvě desetiletí. Splátky je třeba odvádět pravidelně každý měsíc. Co ovšem dělat v situaci, kdy schází peníze na splátky? Možností je více. V první řadě se vyplatí oslovit přímo poskytovatele úvěrů a společně hledat možná řešení. Mezi další možnosti patří zajištění potřebného financování u jiné banky či nebankovní společnosti a v krajním případě i prodej nemovitosti. Poradíme vám, jakou zvolit strategii při vyjednávání a jak zachránit vlastní střechu nad hlavou.

Příprava na vyjednávání

Důkladná příprava je základem úspěšného vyjednávání s bankou. Nejprve si udělejte kompletní obrázek o vaší aktuální finanční situaci. Spočítejte veškeré pravidelné příjmy domácnosti a porovnejte je s výdaji včetně splátek všech stávajících dluhů. Vyplatí se připravit soupis všech úvěrů. Vytvořte si seznam všech úvěrů a u každého z nich uveďte výši nesplacené jistiny a výši celkové měsíční splátky úvěru. Poznamenejte si také dobu do splatnosti úvěru.

Strategie vyjednávání

  • Stanovte si jasný cíl vyjednávání:  Před jednáním si jasně definujte, čeho chcete dosáhnout. Cílem může být například odklad měsíčních splátek úvěrů, dočasné snížení výše měsíční splátky úvěru nebo konsolidace úvěrů.
  • Jednejte otevřeně a transparentně:  Při jednání s bankou buďte maximálně upřímní. Nezatajujte důležité informace a jednejte otevřeně. Transparentní jednání ohledně finančních potížích vám pomůže vybudovat si důvěru vůči věřiteli a navíc ukážete, že vám záleží na nalezení schůdného řešení situace.
  • Předložte potřebné dokumenty:  Bance předložte veškeré potřebné dokumenty, které dokládají vaši finanční situaci. Může se jednat například o výpisy z účtu, seznam měsíčních výdajů, splátek nebo doklady o nedávném poklesu příjmů.

Jak jednat s bankou

Komunikace s bankou by měla být vedena profesionálně a s důrazem na spolupráci. Je důležité působit přesvědčivě a zdůraznit ochotu hledat řešení. Pokud banka nabízí řešení, které není zcela ideální, můžete se pokusit vyjednávat. Připravte si protinávrhy, které lépe vyhovují vaší situaci.

Možnosti, které může banka nabídnout

  • Refinancování hypotéky:  Výhodným řešením může být refinancování hypotečního úvěru. Refinancováním se rozumí převedení hypotéky z jedné banky (pozn. stávající) do jiné, která vám poskytne výhodnější úrokovou sazbu či jiné výhody. Při refinancování lze ušetřit i několik desítek tisíc korun.
  • Odklad splátek hypotéky: V některých případech může banka nabídnout dočasné přerušení splátek, které vám dá prostor pro finanční stabilizaci. Odklad ovšem nebývá zadarmo, proto se jedná spíše o krajní řešení situace. Odklad splátek je také zaznamenán v registrech, což vám může zkomplikovat možnost sjednání nového úvěru.
  • Restrukturalizace úvěru: Banka může souhlasit s přepracováním původních smluvních podmínek úvěru. Dohodnout se můžete na prodloužení doby splácení úvěru, které povede k nižším měsíčním splátkám. Stejně jako odklad splátek se ani restrukturalizace úvěru neobejde bez záznamu v registrech.

Kde hledat pomoc?

Nalezení vhodného řešení tíživé finanční situace nebývá snadné a rychlé. Vyplatí se poradit s nezávislými odborníky. Pomoc nabízí například specialisté z Unidebt. S oddlužením klientů mají bohaté zkušenosti a poradí vám zdarma. Zajistí například posouzení vašeho případu zkušeným advokátem, pomohou při vyjednávání o výši dluhu i případným refinancováním úvěru. Pokud vám již hrozí exekuce, zachrání vám střechu nad hlavou.

Vlastníte nemovitost? Poradíme Vám, jak se exekuci na nemovitost vyhnout.