Přeskočit na obsah

Jak se vyhnout exekuci nemovitosti?

Dlouhodobé nesplácení finančních závazků může vést až k exekuci vaší nemovitosti. Pokud začnete řešit tuto nepříjemnou situaci včas, máte stále šanci zachránit si střechu nad hlavou. Přečtěte si, jak odvrátit exekuci vlastní nemovitosti a jak probíhá vlastní exekuční řízení.

Do finanční tísně se může dostat každý z nás. Pokud vám již finanční závazky začínají pomalu přerůstat přes hlavu, je nejvyšší čas začít tuto nepříjemnou situaci řešit. S poskytovatelem úvěru nebo jiným věřitelem je možné ve většině případů najít pro obě strany vhodné řešení, jak dluh vyrovnat. Můžete se například dohodnout na splátkovém kalendáři nebo získat více času na zajištění potřebných peněz.

Jak předejít exekuci?

Předcházet exekuci je vždy lepší než se s ní potýkat. Exekuce je totiž vždy psychicky náročná a má rovněž negativní dopad na rodinné finance. Dluhy nikdy nevzniknou ze dne na den. Seriózní věřitelé totiž vždy dávají nejdříve přednost získání dlužných peněz bez pomoci exekutorů. Proto vás nejdříve upozorní na vznikající dluh zasláním upomínky e-mailem, poštou nebo prostřednictvím datové schránky. Pokud se vám tedy ve schránce objeví první upomínka, co nejdříve začněte s věřitelem komunikovat. V případě, že nemáte na úhradu dlužné částky dostatek peněz, pokuste se společně s poskytovatelem najít vhodné řešení situace. 

TIP: Když vám hrozí exekuce nemovitosti, neváhejte včas oslovit odborníky. V Zachraň Bydlení se vašim případem budou osobně zabývat zkušení advokáti, ekonomové či insolvenční správci.

Hledejte výdaje, omezte příjmy

Pokud se již dostanete do finanční tísně, bedlivě sledujte rodinné výdaje a příjmy. Řadu výdajů v rodinném rozpočtu je možné přinejmenším dočasně odložit. Příkladem zbytných výdajů může být nákup nového televizoru, prodloužení předplatného Netflixu či oblíbeného časopisu nebo objednání zahraniční dovolené. Nezapomeňte se také zaměřit na splátky stávajících úvěrů. Pokud splácíte více úvěrů, zvažte jejich konsolidaci. Finanční tíseň mohou vyřešit i dodatečné příjmy. Pokuste se tedy poohlédnout po vhodném přivýdělku. Peníze navíc můžete rovněž získat prodejem nepotřebných věcí.

Poslední šance na odvrácení exekuce

Pokud se věřiteli nedaří získat dlužné peníze, obvykle přistoupí k exekuci. K jejímu zahájení potřebuje exekuční titul, kterým může být například platební rozkaz, rozsudek soudu, notářský zápis nebo rozhodčí nález. Jakmile obdržíte tento úřední dokument vyzývající k úhradě dluhu, ještě nejste v exekuci. Pokud dluh ve stanovené lhůtě vyrovnáte, exekuci odvrátíte. V případě nezaplacení dluhu již podává věřitel exekuční návrh k soudnímu exekutorovi. Ten může na základě pověření exekučního soudu zahájit exekuci. Než vás exekutor vyrozumí o nařízené exekuci, může vám již obstavit osobní bankovní účet, zablokovat vlastněné nemovitosti, aby zabránil jejich prodeji či převodu ještě před zahájením exekuce.

Jak probíhá exekuce nemovitosti?

Exekutor může vaši nemovitost postihnout dvěma způsoby. Prvním z nich je zřízení exekutorského zástavního práva, které je zaneseno do katastru nemovitostí. Tímto způsobem dochází k zajištění pohledávky a vyvíjení tlaku na úhradu dluhu. Primárním cílem tedy není prodej vaší nemovitosti. V tomto případě můžete jako vlastník nemovitost nadále využívat. Pokud požadovanou dlužnou částku včas splatíte, exekuční řízení je ukončeno a zástavní právo je následně z katastru nemovitostí vymazáno. 

Druhým způsobem postižení majetku je exekuční příkaz k prodeji nemovitosti. I tento krok je zaznamenán do katastru nemovitostí. Tato situace je již velmi vážná a hrozí prodej vaší nemovitosti. Exekutor se již připravuje na zpeněžení nemovitosti v dražbě, čímž si zajistí peníze na úhradu dluhu. Pokud dlužnou částku včas uhradíte, ještě zabráníte prodeji nemovitosti.

Dražba nemovitosti

V případě neúspěšného vymáhání dluhu může exekutor přistoupit k samotné dražbě nemovitosti. Exekutor před dražbou vystaví dražební vyhlášku, ve které je označen předmět dražby, čas a místo konání dražby, nejnižší podání a další podrobné informace. Jakmile se podaří nemovitost vydražit, je vystaveno takzvané usnesení o příklepu. Tento dokument vám bude jako dlužníkovi a bývalému vlastníkovi nemovitosti doručen. Nemovitost musíte následně opustit.

Vlastníte nemovitost? Poradíme Vám, jak se exekuci na nemovitost vyhnout.

Autor článku: Roman Muller