Přeskočit na obsah

Jak řešit dluhy při rozvodu

Rozvod je vždy nepříjemný. Kromě vysoké psychické zátěže má dopad i na rodinné finance. Součástí každého rozvodového řízení je i majetkové vypořádání. Vyřešit je nutné nejen spoluvlastnické podíly na nemovitostech, ale také společné finanční závazky. Poradíme vám, jak při rozvodu řešit společné dluhy.

Společné jmění manželů (SJM) je institut v českém právu, který reguluje majetkové vztahy mezi manžely. Do společného jmění manželů patří veškerý majetek, který manželé nabývají během trvání manželství, pokud není určeno jinak zákonem. Před svatbou je možné pro případ rozvodu upravit budoucí majetkové vztahy v předmanželské smlouvě. V ní lze například označit majetek, který patří pouze do výlučného vlastnictví jednoho z partnerů. V případě rozvodu se tedy majetek vypořádá dle uzavřené předmanželské smlouvy.

Rozvod a odpovědnost za dluhy

Do společného jmění manželů se počítají také dluhy, které vzniknou v době trvání manželství. Pokud jste si tedy sjednali například společnou hypotéku na dům nebo si půjčili na automobil, jedná se o společný dluh. Na situaci nic nezmění ani to, že například celou hypotéku doposud platit jen jeden z manželů. Výjimkou mohou být dluhy, které jeden z manželů uzavřel bez vědomí druhého a které nejsou ve prospěch rodiny.

Rozdělení dluhů při rozvodu

Soud může rozhodnout o rozdělení dluhů při rozvodu na základě spravedlnosti a rovnosti. Soud bere v potaz finanční situaci obou manželů a jejich schopnost dluhy splácet. Rozvádějící se manželé se mohou také dohodnout na rozdělení dluhů mimo soudní řízení. Tato dohoda by měla být písemná a měla by obsahovat všechny detaily týkající se dluhů a jejich splácení.

Finanční aspekty rozvodu a dluhů

Před samotným rozvodovým řízením proveďte inventarizaci společných dluhů. Vytvořte si tedy seznam všech stávajících finančních závazků, a to včetně hypoték, spotřebitelských úvěrů a vyčerpaných prostředků z kreditních karet. U každé položky si poznamenejte, kdo je věřitelem, jak vysoké jsou měsíční splátky a výše nesplacené jistiny, jak vysoká je úroková sazby úvěru a případně i další důležité podmínky vyplývající z uzavřené smlouvy. Pokuste se také společně dohodnout, kdo a za jakých podmínek nesplacený úvěr doplatí.

Vyjednávání s věřiteli

Rozvod je obvykle spojen s poklesem rodinného příjmu. V případě zhoršení finanční situace a neschopnosti splácet stávající závazky začněte co nejdříve jednat s věřitelem. Informujte ho o vaší aktuální finanční situaci a pokuste se nalézt vhodné řešení pro obě strany. Někteří věřitelé mohou nabídnout flexibilnější splátkové podmínky nebo dočasné snížení splátek. Klíčová je otevřená komunikace. Buďte tedy upřímní a otevření ohledně své situace. Věřitelé mohou být ochotnější spolupracovat, pokud vidí vaši snahu situaci řešit.

Praktické rady při rozvodu

  • Oddělení bankovních účtů. Jakmile rozhodnete pro rozvod, založte si nový samostatný bankovní účet. Pokud se dokážete s manželem dohodnout, přestaňte používat společné kreditní karty. Zabezpečte si všechny své finanční záznamy a doklady. Ujistěte se, že máte přehled o svých financích. Stanovení rozpočtu

  • Vytvořte si nový rozpočet, který odráží vaše aktuální příjmy a výdaje. Spočítejte si veškeré náklady na život. Konkrétně se jedná o platby za bydlení, jídlo, dopravu a také pravidelné splátky úvěrů. Současně se snažte omezit zbytné výdaje. Snažte se minimalizovat výdaje a soustřeďte se na splácení dluhů.

  • Právní poradenství Vyhledání právníka specializujícího se na rodinné právo vám pomůže při řešení dluhů a finančních závazků. Právník vám poskytne cenné rady a rovněž se postará o spravedlivé rozdělení majetku včetně dluhů. Může vám také poradit, jak postupovat při jednání s věřiteli a jak chránit své finanční zájmy.

  • Oslovení nezávislých specialistů. Při rozvodovém řízení může nastat i situace, kdy kvůli dluhům hrozí propadnutí vlastní nemovitosti věřiteli. I v tomto případě je třeba začít co nejdříve jednat. O pomoc můžete požádat i nezávislé odborníky. Využít můžete například služby společnosti Unidebt. Profesionálové s bohatými zkušenostmi vám pomohou najít nejvhodnější řešení.
  • Zachovejte klid

    Řešení dluhů při rozvodu může být složité, ale s pečlivým plánováním a při správném postupu je možné tuto situaci zvládnout. Především je důležité komunikovat a jednat otevřeně. S chladnou hlavou je třeba jednat nejen s bývalým partnerem, ale také věřiteli. Tímto způsobem můžete dosáhnout spravedlivého a efektivního rozdělení finančních závazků a začít novou kapitolu svého života s čistým štítem.

    Vlastníte nemovitost? Poradíme Vám, jak se exekuci na nemovitost vyhnout.