Přeskočit na obsah

Jak rozpoznat první signály finančních potíží a co s nimi dělat

Finanční stabilita je klíčová pro kvalitní a pohodový život. Někdy však může nastat situace, kdy rodinný rozpočet není v dobré kondici. Důležité je včas rozpoznat varovné signály bížících se finančních potíží a také vědět, jak na ně reagovat. Přečtěte si, jak předcházet finančním problémům a jak případnou nepříznivou finanční situaci efektivně řešit.

Do finančních problémů se lidé často nedostanou ze dne na den, ale postupně během delšího období. Na vině je většinou několik špatných rozhodnutí. Nyní představíme nejčastější varovné signály, které často předcházejí finančním problémům.

Výrazný pokles osobních úspor

V rodinném rozpočtu byste měli mít vždy dostatečnou finanční rezervu takzvaně na horší časy nebo pro případ větších neplánovaných výdajů. Finanční experti doporučují mít v záloze částku, která pokryje výdaje alespoň po dobu 6 měsíců. Pokud váš příjem nestačí na zaplacení běžných životních výdajů a jste nuceni pravidelně čerpat finance z vlastních úspor, zpozorněte. Dříve či později se totiž vaše úspory mohou dostat až na nulu. Abyste si udrželi finanční rezervu, zkontrolujte si pravidelné výdaje a příjmy. Pokud již není kde ušetřit, snažte se navýšit pravidelné příjmy.

Neuvážené využívání kreditních karet

Pozor na kreditní karty. Pokud totiž nevrátíte vypůjčené peníze do konce bezúročného období, čeká vás vysoký úrok (pozn. běžně okolo 25 % p.a.). Průběžně sledujte jednotlivé platby kartou a držte si dostatečnou finanční rezervu na úhradu vyčerpané částky. Nezapomeňte si také poznačit datum splatnosti. Varovným signálem je, když začnete utrácet více, než jste schopni splatit.

Ignorování výzev k úhradě

Pokud dopředu víte, že vám scházejí peníze na úhradu finančních závazků, začněte tuto situaci co nejdříve řešit. Nahromaděné upomínky s výzvou k úhradě splátky úvěru, účtu za energie, nájemného či jiných plateb jsou signálem finančních problémů.

V případě včasné úhrady se vyhnete zbytečným pokutám a dalším sankčním poplatkům.

Půjčování peněz na pokrytí dluhů

Varovným signálem blížících se finančních problémů je i půjčování dalších peněz na pokrytí stávajících dluhů. S každým novým úvěrem vás totiž čekají další splátky a úroky. Výjimkou je konsolidace úvěrů, která umožňuje spojení více úvěrů do jednoho a snížení celkových výdajů.

Dále čtěte:

Jak postupovat, když se dostanete do finanční tísně?

Jakmile víte, že se vaše finanční situace nevyvíjí dobře, je třeba začít co nejdříve jednat. Poradíme vám, jaké kroky podniknout a jak postupovat.

Revidujte svůj rozpočet

V první řadě začněte u vlastních příjmů a výdajů. Identifikujte nezbytné výdaje a najděte oblasti, kde můžete ušetřit. Správným krokem je omezení všech zbytných výdajů. Například můžete odložit luxusní dovolenou v zahraničí a místo toho si dopřát levnější pobyt na Šumavě. Praktickým řešením je rovněž vyhledání levnějších alternativ pro běžné nákupy, změna dodavatele energií, zrušení nevýhodných úvěrů či pojistek.

Sestavte si plán splátek

Aby vás žádná splátka nepřekvapila, sestavte si přesný plán jednotlivých splátek. Jednoduše zjistíte, jak vysoké platby vás v budoucnu čekají. Veďte si také podrobný přehled jednotlivých úvěrů, ze kterého jednoduše zjistíte výši měsíční splátky, nesplacené jistiny, úroku a také dobu splatnosti. Pokud splácíte více úvěrů, zvažte možnost konsolidace. Spojením více úvěrů do jednoho přináší úsporu zejména na poplatcích.

Vyhněte se dalším dluhům

Pokud máte napjatý rodinný rozpočet, nesnažte se situaci řešit úvěrem. Žijte v rámci svých finančních možností a zaměřte se na snižování výdajů. Vyhněte se používání kreditních karet a půjčování dalších peněz.

Vyhledejte profesionální pomoc

Pokud cítíte, že se nedokážete dostat z finančních potíží sami, nebojte se vyhledat pomoc. Finanční poradci, dluhoví poradci a insolvence mohou nabídnout cenné rady a řešení. Obrátit se můžete také na společnost UniDebt, která se na dluhovou problematiku zaměřuje již řadu let. Mají bohatou praxi a pomohou vám najít vhodné řešení vaší situace.

Vlastníte nemovitost? Poradíme Vám, jak se exekuci na nemovitost vyhnout.