Přeskočit na obsah

Jak se dostat z registru dlužníků a stát se opět bonitním?

S negativním záznamem v registru dlužníku je šance na získání bankovního úvěru mizivá. Poradíme vám, jak se můžete záznamů v registrech dlužníků zbavit a jak vylepšit svoji bonitu.

Při dlouhodobém neplacení finančních závazků hrozí, že se vaše jméno objeví v registru dlužníků. V České republice patří mezi nejvyužívanější registry SOLUS, Bankovní registr klientských informací a Nebankovní registr klientských informací. Z údajů v těchto registrech si mohou poskytovatelé úvěrů nebo jiných služeb (např. mobilní operátoři, dodavatelé energií) velmi jednoduše a rychle vyhodnotí bonitu, důvěryhodnost a platební morálku každé osoby. Vyčištění negativních záznamů z registru dlužníků a napravení vlastní bonity obvykle představuje náročný a zdlouhavý proces. Pokud ovšem máte zájem, je to s určitým úsilím možné. Máme pro vás několik tipů, jak se dostat z registru dlužníků a zajistit si vysokou bonitu.

Zjistěte aktuální stav

Prvním krokem je zjištění aktuálního stavu. Pokud víte, že máte nesplacené finanční závazky, sepište si seznam všech věřitelů a výši aktuálního dluhu. Za poplatek si také například na stránkách NejsemDlužník.cz můžete nechat zpracovat aktuální výpis. Jako fyzická osoba po zadání rodného čísla získáte aktuální výpisy z registrů SOLUS, Centrální evidence exekucí a Insolvenčního rejstříku. Cena výpisu v tomto případě je 250 korun. 

Úhrada dluhů

Pokud máte finanční prostředky, co nejdříve vyrovnejte neuhrazené dluhy. Pamatujte na to, že kromě jistiny (tzn. vypůjčené částky) je nutné zaplatit i úroky, penále a případné další poplatky účtované věřitelem. V případě, že neznáte přesnou výši dluhu, obraťte se přímo na věřitele. Po úhradě dluhu si nezapomeňte od věřitele vyžádat doklad o zaplacení.

Dohoda s věřiteli

Pokud nemáte dostatek peněz na úhradu dluhu, pokuste se s věřitelem dohodnout na splátkovém kalendáři. Možným řešením je například dočasný odklad splátek či snížení měsíční splátky úvěru. Máte-li více úvěrů, je výhodným řešením konsolidace. Spojením více menších úvěrů do jednoho zpravidla ušetříte na poplatcích.

K vymazání záznamů nedochází ihned

Nepočítejte s tím, že k vymazání záznamu z registru dlužníků dojde okamžitě po vyrovnání dluhu. I když vše řádně splatíte, při žádosti o úvěr banka po určitou dobu negativní záznam vidí a bude vás považovat za rizikového klienta. Například v registru SOLUS jsou vaše osobní údaje, včetně informací o dluhu, evidovány po dobu tří let od data úhrady dlužné částky po splatnosti. Po uplynutí této doby je záznam automaticky smazán.

Pracujte na své úvěrové historii

Do doby vypršen lhůty pro vymazání negativního záznamu z registru pracujte na své úvěrové historii. Držte se jednoduchého pravidla – řádně a včas plaťte veškeré své finanční závazky. Pokud máte více úvěrů, pokuste se je co nejdříve splatit. Pozor si dávejte například i na využívání úvěrového rámce kreditních karet. Je-li to možné, úvěrové karty zrušte. Samozřejmě se také vyvarujte dalším nevýhodným úvěrům, které mohou vaši finanční situaci ještě více zhoršit.

Poraďte se s odborníky

Pokud máte záznamy v registrech dlužníků a nevíte si v této situaci rady, neváhejte se obrátit na odborníky. Existují nezávislé poradny a organizace pro lidi ve finanční tísni. Využít samozřejmě můžete i služeb právních poraden. S pomocí odborníků snáze najdete způsob, jak správně postupovat ve vaší situaci.

Pomoc nabízí i společnost UniDebt

Při snaze oddlužit se vám pomohou zkušení profesionálové ze společnosti UniDebt. Její pracovníci již od roku 2011 pomáhají běžným občanům, drobným živnostníkům i podnikatelům řešit problémy s dluhy tak, aby nepřišli o své nemovitosti. Od založení společnost pomohla 1 325 klientům a vyplatila závazky za více než 3 miliardy korun. Přidanou hodnotou společnosti UniDebt je dlouhodobá spolupráce s renomovanými advokátními kancelářemi, insolvenčními správci i nebankovními společnostmi. Společnost řeší potíže individuálně a snaží se najít co nejlepší řešení.

Na rozdíl od mnoha jiných firem nenabízí Zachraň Bydlení řešení insolvencí dalšími nevýhodnými úvěry. Cílem je insolvenci předejít. Požádat o radu můžete jednoduše online vyplněním krátkého formuláře nebo telefonicky. Po posouzení vašeho případu získáte návrh individuálního řešení.

Vlastníte nemovitost? Poradíme Vám, jak se exekuci na nemovitost vyhnout.