Přeskočit na obsah

Jak se vyhnout exekuci nemovitosti?

Přišli jste o práci a nezvládáte splácet vysoký úvěr na dům? Zbyly vám z podnikání v době covidu nezaplacené účty a nemáte peníze na jejich úhradu? Tyto nepříznivé životní situace vás mohou připravit o střechu nad hlavou. Přečtěte si, jak ochránit nemovitost před exekucí.

V polovině roku 2022 bylo podle statistiky Exekutorské komory v exekuci více než 680 tisíc Čechů. Dohromady bylo vůči nim vedeno přes 4,1 milionu exekučních řízení. Z toho připadalo více než 375 tisíc exekucí na částku vyšší než 100 tisíc korun. Zejména u vymáhání peněžitého plnění ve výši několika stovek tisíc či dokonce milionů korun hrozí exekuce prodejem nemovitosti. I když dlouhodobě nezvládáte splácet své finanční závazky a hrozí vám exekuce prodejem nemovitosti, ještě není nic ztraceno. Nejdůležitější je začít řešit tuto nepříjemnou situaci včas. Kontaktujte nás a my vám zdarma poradíme, jak nepřijít o nemovitost.

Kdy hrozí exekuce na nemovitost?

Do exekuce se může dostat každý, kdo dlouhodobě nesplácí své finanční závazky. Exekutor má právo na základě takzvaného exekučního titulu zajistit majetek dlužníka. Samotná dražba nemovitosti bývá pro exekutory obvykle poslední možností, jak získat zpět dlužnou částku. 

Pokud dlouhodobě nesplácíte své finanční závazky, bude se exekutor nejdříve snažit získat peníze například obstavením bankovního účtu, srážkami ze mzdy a jiných pravidelných příjmů nebo prodejem movitých věcí. V případě, že tyto prostředky nemohou pokrýt stávající dluh, nebo by jeho úhrada trvala neúměrně dlouhou dobu, může přijít na řadu i dražba nemovitosti. Samozřejmě můžete kdykoliv získat peníze jinde a dluh vyrovnat. 

Zástavní právo nemovitosti a její dražba

Úkolem exekutora je udělat vše pro vymožení dlužné částky. Proto ho budou zajímat všechny nemovitosti, u kterých  jste v katastru nemovitostí vedeni jako majitelé. Tyto nemovitosti lze zpeněžit v dražbě a výtěžek z prodeje využít k úhradě dluhu. V dražbě může skončit byt, rodinný dům, rekreační objekt nebo třeba pozemek.
Zvláštní ochrana se vztahuje na nemovitosti, ve kterých dlužníci bydlí. Ty by se měly dostat do dražby až jako úplně poslední. Pokud je výše pohledávky bez příslušenství nižší než 100 tisíc korun, má exekutor povinnost od dražby nemovitosti v níž dlužník bydlí upustit.

Exekutor nemusí okamžitě přistoupit k dražbě nemovitosti, ale pouze na ni zřídit zástavní právo. Tímto krokem vyvíjí tlak na dlužníka a snaží se mu poskytnout určitý čas na získání peněz na splacení dluhu. Po úhradě dlužné částky je exekuční řízení ukončeno. Poté je vymazáno zástavní právo na katastru nemovitostí.

Kde získat peníze na záchranu nemovitosti?

Abyste se vyhnuli exekuci nemovitosti, můžete splatit dluh například pomocí nebankovní půjčky se zástavou nemovitosti. Jedná se o půjčku s ručením nemovitostí, kde jako zástava slouží například váš byt, rodinný dům nebo pozemek.

Výše půjčky se zástavou nemovitosti se odvíjí od hodnoty nemovitost. Poskytovatelé úvěrů pracují s ukazatelem LTV, který udává poměr mezi výší poskytnutého úvěru a odhadní cenou nemovitosti v zástavě. Získat můžete například úvěr do výše 60 procent hodnoty vaší nemovitosti. 

Zástavní právo je vždy zapsáno v katastru nemovitostí. K oddlužení nemovitosti a vymazání zástavního práva z katastru nemovitostí dochází po splacení úvěru.

Výhodný může být i prodej nemovitosti

Půjčka ručená nemovitostí je jednou z možností, jak získat peníze na úhradu dluhu. Pokud nejste schopni splácet své závazky a hrozí vám exekuce nemovitosti, můžete ji také zavčas prodat. Obvykle se vám podaří získat více peněz než při jejím exekučním prodeji. Prodat nemovitost lze i v době, kdy již exekutor připravuje její dražbu. Existují firmy, které se na výkup těchto nemovitostí specializují a postarají se o její prodej za co nejvyšší cenu. Je ovšem nutné vybrat seriózní společnost. Pokud o této možnosti splacení svých dluhů uvažujete, neváhejte nám dát co nejdříve vědět. Zdarma vám poradíme a velmi rychle najdeme nejvýhodnější řešení vaší tíživé finanční situace.

Vlastníte nemovitost? Poradíme Vám, jak se exekuci na nemovitost vyhnout.

Autor článku: Roman Muller