Přeskočit na obsah

Jak správně jednat s věřiteli a vyjednávat o snížení dluhů

Pokud nemáte dostatek peněz na úhradu dluhů, začněte s věřitelem co nejdříve komunikovat. Dohoda o snížení dluhu nebo odklad splátek může být klíčem k úspěšnému vyřešení této nepříjemné životní situace. Nabízíme vám několik tipů, jak správně postupovat při jednání s věřiteli a zajistit si co nejlepší podmínky.

  • Vytvořte si seznam věřitelů: Než se rozhodnete kontaktovat věřitele, řádně vyhodnoťte svoji aktuální dluhovou situaci. Sepište si seznam všech věřitelů a výši dlužných částek. Tímto jednoduchým způsobem rychle zjistíte, jak na tom jste. Analýza vám rovněž pomůže zvolit nejvhodnější postup oddlužení

  • Důležité informace naleznete ve smluvní dokumentaci: Peníze můžete dlužit nejen finančním společnostem, ale také telefonním operátorům, dodavatelům energií a celé řadě další subjektů. Každý smluvní vztah je podložen smlouvou. Je důležité si uvědomit, že vámi podepsané smlouvy jsou právně závazné a věřitelé mají právo na její plnění.Pokud jste včas nezaplatili například splátku úvěru, řádně si prostudujte smluvní dokumentaci. V úvěrové smlouvě jsou podrobně popsány kroky věřitele při pozdní splátce úvěru a rovněž výše sankčních poplatků a pokut.
  • Navázání kontaktu s věřitelem: Věřitele co nejdříve o vaší nepříznivé finanční situaci informujte, a to nejlépe písemně. Poradit se o možnostech postupu samozřejmě můžete i osobně nebo telefonicky. Aktivní komunikace s věřitelem je klíčovým krokem při vyjednávání o vypořádání dluhu. Mějte na paměti, že věřitelé mají zájem získat své peníze zpět a budou ochotni s vámi spolupracovat.

  • Poraďte se s profesionály: Před jednáním s věřitelem se vyplatí požádat o pomoc odborníky na oddlužení. Při výběru poradce se zajímejte o jeho historii a zkušenosti. Seriózní společnost vám poskytne základní poradenství zdarma. S důvěrou se můžete obrátit například na specialisty ze zachranbydleni.cz. S oddlužením klientů mají bohaté zkušenosti a poradí vám zdarma. Zajistí například posouzení vašeho případu zkušeným advokátem, pomohou při vyjednávání o výši dluhu i případným refinancováním úvěru. Pokud vám již hrozí exekuce, zachrání vám střechu nad hlavou.
  • Porovnejte různé možnosti řešení dluhu: Pokud již nejste schopni splácet své dluhy, pokuste se s věřitelem dohodnout například na úpravě splátkového kalendáře, dočasném odkladu splátek, refinancování nebo jiném vhodném řešením. Vždy existuje více způsobů řešení. Zvažte, která z možností je pro vás nejschůdnější. Při jednání s věřitelem je klíčová otevřená komunikace. Neobávejte se například uvést, jak jste se dostali do tíživé finanční situace a jaké jsou vaše reálné možnosti na splacení dluhu.
  • Trvejte na písemné dohodě: Jakmile najdete s věřitelem společné řešení, ve smlouvě podrobně popište domluvené podmínky splacení dluhu. Písemná dohoda je právně závazný dokument a zabrání případným pozdějším sporům a nedorozuměním. Podepsanou smlouvu si pečlivě uschovejte.
  • Dodržte dohodu a včas splaťte své dluhy: Pokud vám dal věřitel druhou šanci splatit své dluhy, nepromarněte ji. Je třeba dodržet sjednanou dohodu a co nejdříve splatit celou dlužnou částku. Průběžně sledujte svoji finanční situaci a evidujte si veškeré příjmy a výdaje. Odložte veškeré zbytné výdaje a snažte si vytvořit finanční rezervu. Vyjednávání s věřitelem je časově i psychicky náročné. Je to však cesta, jak vyrovnat své závazky a předejít exekuci.

Vlastníte nemovitost? Poradíme Vám, jak se exekuci na nemovitost vyhnout.