Přeskočit na obsah

Jaké jsou povinnosti věřitele a jak se bránit jeho případným nekalým praktikám

Věřitel i dlužník mají svá práva a povinnosti, které je nutné respektovat a dodržovat. Veškeré povinnosti obou stran jsou popsány v úvěrové smlouvě. V článku se dozvíte, jak postupovat v případě neseriózního přístupu poskytovatele úvěru.

Před podpisem úvěrové smlouvy je důležité znát práva a povinnosti obou smluvních stran (tzn. věřitele a dlužníka). Mezi základní povinnosti věřitele patří poskytnutí schválených finančních prostředků. Dlužník má naopak povinnost včas a pravidelně platit určitou měsíční splátku úvěru. Pokud se dlužník dostane do prodlení se splátkou, má věřitel právo vymáhat nesplacenou jistinu, úroky a také penále za pozdní platbu. Pokud věřitel při vymáhání používá nekalé praktiky, můžete se bránit. Nyní podrobně popíšeme základní povinnosti věřitele.

Dodržování zákonů

Každý věřitel má při vymáhání pohledávek povinnost dodržovat platné zákony České republiky. Právní úprava vymáhání dluhů je zakotvena především v občanském zákoníku. Práva a povinnosti při poskytování a zprostředkování spotřebitelských úvěrů upravuje rovněž zákon o spotřebitelském úvěru. Věřitel musí například dodržovat lhůty pro upomínky a výzvy k úhradě a také dodržovat předpisy týkající se soudního řízení.

Zajištění transparentnosti

Věřitel má povinnost poskytnout dlužníkovi veškeré relevantní informace ohledně dluhu, včetně jeho výše, způsobu výpočtu úroků a poplatků, a také možností splácení. Transparentnost je klíčová pro to, aby dlužník mohl správně vyhodnotit svou finanční situaci.

Respektování lidské důstojnosti

Věřitelé nesmí porušovat lidskou důstojnost dlužníků při vymáhání dluhu. To zahrnuje zákaz ponižujícího jednání, vydírání nebo obtěžování. Věřitelé musí komunikovat slušně a respektovat právo dlužníka na soukromí.

Právo na informace

Dlužník má právo na pravidelné informace o stavu svého dluhu, včetně aktuální výše dluhu, úrokových sazeb a poplatků. Tyto informace by měly být poskytovány pravidelně a srozumitelně.

Jak se bránit nekalým praktikám věřitele

Pokud máte podezření, že věřitel porušuje své povinnosti nebo používá nekalé praktiky, můžete podniknout několik kroků k ochraně svých práv. Konkrétní kroky si nyní probereme podrobně.

Zkontrolujte si dluh

Prvním krokem je důkladné zkontrolování výše celkového dluhu a zjištění všech souvisejících informací. Měli byste si přečíst všechny relevantní dokumenty a porovnat je s tím, co vám bylo předloženo v minulosti.

Komunikujte s věřitelem

Pokud máte podezření, že věřitel používá nekalé praktiky, měli byste s ním komunikovat a vyjádřit své obavy. Požádejte o vysvětlení a písemné potvrzení všech údajů týkajících se dluhu. Ujistěte se, že veškerá komunikace s věřitelem je písemná, abyste získali důkazy pro případné pozdější řešení sporu u soudu.

Obraťte se na dozorový orgán

Pokud máte podezření, že věřitel záměrně porušuje své povinnosti, podejte písemnou stížnost přímo finanční instituci. Ta by měla podanou stížnost vyřídit do 30 dní (pozn. v odůvodněných případech může být lhůta delší). Podrobnosti najdete v reklamačním řádu příslušné finanční instituce a většinou také ve smlouvě, kterou jste s finanční institucí uzavřeli. Pokud s vámi finanční instituce odmítá jednat, můžete se obrátit na soud nebo subjekt mimosoudního řešení sporů. Na problém s finanční institucí můžete upozornit i dozorový orgán, kterým je Česká národní banka.

Oslovte odborníky na řešení dluhů

V případě tíživé finanční situace můžete využít i služby nezávislých profesionálů na oddlužení. Poradit se můžete jak v neziskových organizacích, tak i u řady soukromých firem. Základní poradenství poskytují seriózní subjekty zdarma. Soukromé oddlužovací společnosti spolupracují s právníky i finančními specialisty, kteří mají s touto problematikou bohaté zkušenosti.

Poraďte se s právníkem

Pokud se domníváte, že jste se stali obětí nekalých praktik věřitele, měli byste se poradit s právníkem. Právník vám může poskytnout právní radu a pomoci vám bránit svá práva. Je důležité si uvědomit, že dluh a jeho vymáhání jsou složité záležitosti, a proto je důležité znát svá práva a povinnosti. Pokud máte pocit, že věřitel porušuje své povinnosti, neváhejte jednat a bránit svá práva. Transparentnost a spravedlivý postup jsou klíčové pro řešení dluhových problémů.

Vlastníte nemovitost? Poradíme Vám, jak se exekuci na nemovitost vyhnout.