Přeskočit na obsah

Možnosti financování v nečekaných životních situacích

Dramatická rozvodová řízení, komplikovaná domluva s pozůstalými na vypořádání společného dědictví či podobné životní situace často přinášejí nejen značnou emocionální, ale i finanční zátěž. V těchto okamžicích může být velmi obtížné pokrýt výdaje spojené s urovnáním situace a udržet si potřebnou finanční stabilitu. Poradíme vám, jaké jsou možnosti financování těchto nenadálých životních situací.

Podrobně si představíme jednotlivé možnosti financování, která vám mohou pomoci překonat finančně vypjaté období. Možností se nabízí hned celá řada, přičemž každá má určité výhody i nevýhody.

Finanční pomoc od rodiny a přátel

Řada Čechů hledá finanční výpomoc nejdříve v rámci vlastní rodiny. Peníze vám mohou poskytnout například rodiče, prarodiče či sourozenci. Velkou výhodou půjček od blízkých je, že si můžete flexibilně nastavit podmínky splácení. V rámci rodiny můžete získat i bezúročnou finanční pomoc. Abyste si v rámci rodiny udrželi dobré vztahy, trvejte na písemné dohodě. V ní uveďte především výši půjčky, dobu její splatnosti a výši pravidelných měsíčních splátek. Sjednat si samozřejmě můžete i celou řadu dalších podmínek tak, aby v budoucnu nedošlo k nedorozuměním či konfliktům.

P2P půjčky

Průkopníkem Peer-to-peer (zkratka P2P) financování v Česku je společnost používající dobře známý slogan Lidé půjčují lidem. Existují ovšem i další online platformy, jejichž prostřednictvím můžete získat potřebné finance od více jednotlivců (tzn. investorů). P2P platformy obvykle nabízejí rozdílné úrokové sazby a podmínky, což může být atraktivní pro ty, kdo hledají alternativu k tradičním bankovním úvěrům.

Spotřebitelské úvěry

Neúčelové úvěry poskytuje řada bank i nebankovních úvěrových společností. Vypůjčené peníze můžete využít na cokoliv. Bez nutnosti ručení je možné získat i několik set tisíc korun. Splatnost nabízených spotřebitelských úvěrů zpravidla nepřesáhne hranici 10 let. Při sjednání bankovního úvěru se nevyhnete nutné administrativě. Bance je třeba doložit například výši a zdroj příjmu, uvést stávající finanční závazky a samozřejmostí je i kontrola v registrech dlužníků. Nebankovní společnosti mohou mít mírnější podmínky a jsou v poskytování úvěrů zpravidla flexibilnější. Každá banka či nebankovní poskytovatel úvěrů posuzuje žádosti podle vlastní metodiky. Vyplatí se proto srovnat podmínky a postupy více poskytovatelů.

Refinancování nemovitosti

Vypořádání společného jmění manželů či dědictví se často neobejde bez finančního vyrovnání. Příkladem je vyplacení spolumajitelů z nemovitosti, často bývalého manžela či manželky nebo spoludědiců. V tomto případě se jako velmi výhodné řešení nabízí refinancování hypotéky nebo sjednání nového úvěru se zástavou nemovitosti. 
Výhodou úvěru se zástavou nemovitosti je vysoká flexibilita. Zejména u nebankovních finančních společností získáte peníze velmi rychle a bez zbytečného papírování. Peníze je možné využít na cokoliv, tedy nejen k vyplacení vlastnických spolupodílů na nemovitosti. 
Při dostatečné hodnotě nemovitosti v zástavě lze získat i několik milionů korun.

Porovnávejte nabídky

Při výběru vhodného financování se vyplatí srovnat jednotlivé nabídky. Neváhejte se obrátit i na nebankovní poskytovatele úvěru. Na trhu je řada seriozních společností, které umí připravit financování na míru. Vhodným řešením může být i kombinace více zdrojů financování. Například můžete využít půjčku od rodiny společně s nebankovním financováním. Při výběru nejvhodnějšího řešení se neváhejte poradit s odborníky na financování.

Vlastníte nemovitost? Poradíme Vám, jak se exekuci na nemovitost vyhnout.