Přeskočit na obsah

Zdražování může připravit Čechy o střechu nad hlavou. Jak tomu zabránit?

Česko zažívá nejsilnější vlnu zdražování od roku 1993. Rychlý růst cen dopadá především na seniory, samoživitelky a domácnosti s nižšími příjmy. S napjatým rozpočtem ovšem bojují i mnohé středněpříjmové rodiny.

V rodinném rozpočtu budete zřejmě dlouho hledat položku, která v uplynulých dvou letech výrazněji nezdražila. Růst cen je patrný například už při nákupu základních potravin. V roce 2022 vzrostla podle dostupných statistik na více než dvojnásobek cena krystalového cukru či vajec. Mnohem hlouběji do kapsy si musí lidé sáhnout i při nákupu rostlinného tuku, mléka či pečiva. Růstem cen potravin ovšem zdražování nekončí.

Vyšší splátky hypoték

V loňském roce rostly jak ceny nájmů, tak i hypoték. S vyššími splátkami hypoték musí počítat především lidé, které letos čeká refinancování stávajícího hypotečního úvěru. Aktuálně se úrokové sazby hypoték pohybují okolo šesti procent, což je více než dvakrát tolik než v roce 2018. 
Navýšení měsíční splátky ukazuje jednoduchý příklad:
Pan Novák si v roce 2018 sjednal novou hypotéku ve výši 2,5 milionu korun s úrokovou sazbou 2,5 %. Při splatnosti 25 let činila měsíční splátka 11 215 korun. Při refinancování v roce 2023 vzrostla úroková sazba na rovných 6 %. Nově vypočtená měsíční splátka hypotéky se zvýšila o téměř 5 tisíc na 16 108 korun

Nejistý vývoj cen energií

K nutným výdajům na bydlení je třeba připočítat také platby za energie. Podle údajů Eurostatu byl růst cen plynu v České republice nejvyšší z celé EU a v případě elektřiny druhý nejvyšší. Češi si ročně za vytápění svých domovů mnohdy připlatili až o desítky tisíc korun navíc.

Češi úvěry splácejí

I když Čechům dramaticky rostou výdaje, počet nesplácených spotřebitelských úvěrů se nijak dramaticky nemění. Podle údajů České národní banky byl v únoru 2023 podíl takzvaných nevýkonných spotřebitelských úvěrů u domácností 3,97 %. Samostatně sledovanou kategorií jsou úvěry na bydlení. Podíl hypoték po lhůtě splatnosti delším než 90 dní byl pouhých 0,57 %.

Jak nepřijít o střechu nad hlavou?

Vlivem rostoucích cen se mohou některé rodiny dostat do finančních potíží. Vyčerpání vlastních úspor, ztráta příjmu, dlouhodobá nemoc nebo jiné nepříznivé životní události mohou vést k nezdravému zadlužení. V případě dlouhodobého nesplácení finančních závazků hrozí lidem exekuce. Abyste nepřišli o vlastní nemovitost a další osobní majetek, je nutné začít tuto nepříznivou situaci řešit co nejdříve. Pokud si s řešením sami nevíte rady, vyplatí se obrátit na odborníky. Například v Zachraň Bydlení se specializují na pomoc a poradenství lidem, kteří vlastní nemovitost ohroženou exekucí, dražbou či insolvencí. Na rozdíl od mnoha jiných firem nenabízí Zachraň Bydlení řešení insolvencí dalšími nevýhodnými úvěry. Cílem je insolvenci předejít. Požádat o radu můžete jednoduše online vyplněním krátkého formuláře nebo telefonicky. Po posouzení vašeho případu získáte návrh individuálního řešení.

Vlastníte nemovitost? Poradíme Vám, jak se exekuci na nemovitost vyhnout.

Autor článku: Roman Muller